Wiadomości

Policjanci sprawdzają, czy droga dzieci do szkół jest bezpieczna

Data publikacji 30.08.2023

Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uczniowie wracają do szkół. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci z Sopotu od kilku dni sprawdzają oznakowanie dróg w okolicy placówek, aby zadbać o bezpieczną drogę do szkoły. Ponadto policjanci pionów prewencji i ruchu drogowego w początkowym okresie nauki będą pełnić wzmożone działania dbając o bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Podczas spotkań z dziećmi mundurowi informować będą też o zagrożeniach.

Wakacje dobiegają końca i wkrótce zabrzmi pierwszy dzwonek szkolny. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży sopoccy policjanci od kilku dni przeprowadzają przegląd właściwego oznakowania w rejonach szkół i placówek oświatowych. Funkcjonariusze drogówki sprawdzają nie tylko oznakowanie pionowe i poziome dróg oraz ulic w obrębie wszystkich placówek. Kontrolują również stan przejść dla pieszych, prawidłowość ich ustawienia, stan techniczny znaków ostrzegawczych i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, a także ich widoczność oraz prawidłowość działania sygnalizacji świetlnej. Dotychczasowe kontrole nie wykazały żadnych poważnych naruszeń, a uwagi policjantów w kwestii przycięcia krzaków w okolicy jednej z placówek zostały już wykonane przez zarządcę drogi.

Z początkiem każdego roku szkolnego ruszają też ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Z uwagi na duże natężenie ruchu pieszych i pojazdów w okolicach sopockich szkół i placówek, policjanci pionów prewencji i ruchu drogowego pełnią w tych rejonach wzmożone działania. Funkcjonariusze zwracają uwagę m.in. na prędkość kierowców oraz omijanie i wyprzedzanie w rejonie przejść dla pieszych. Obserwują również zachowania pieszych na drodze. Wszystko to w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, a także przypomnienia kierowcom oraz pieszym o rozpoczęciu roku szkolnego i zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach szkół. W trakcie działań policjanci będą też dyscyplinować osoby, które nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. We wrześniu, w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci odwiedzać będą również najmłodszych uczniów sopockich szkół, z którymi będą rozmawiać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze i w szkole. Mundurowi rozdadzą im także elementy odblaskowe, dzięki którym będą widoczni na drodze.

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję obowiązkiem dorosłych – rodziców oraz opiekunów – jest zadbać o to, aby przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Przypominamy podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:

  • Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych. Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Pieszy przechodząc przez jednię jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne. Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
  • Nie wolno:
    - wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (nawet na przejściu dla pieszych);
    - wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
    - przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
    - przebiegać przez jezdnię.
  • Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko mające mniej niż 150cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w  innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135cm.
  • Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza.

 

 

  • Na zdjęciu dwóch policjantów, którzy idą po chodniku. Obok nich znajduje się ulica, po której jadą trzy samochody
  • Na zdjęciu policjant, który stoi przy ulicy i patrzy na przejście dla pieszych. W tle budynek szkoły.
Powrót na górę strony