Piłeś? – Nie jedź!
Funkcjonariusze z Sopotu w ciągu trzech dni zatrzymali na ulicach miasta kolejnych kierujących samochodami, hulajnogą elektryczną i rowerem, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu lub podejrzewani są o jazdę pod wpływem środków odurzających. Pamiętajmy! Kierujący pod wpływem alkoholu i narkotyków to poważne zagrożenie na drodze.
Pomimo ciągłych apeli policji i tragicznych doniesień medialnych niestety wciąż są osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie myśląc o tym, jak poważne zagrożenia powodują. W sobotę około godz. 1.00 w nocy patrol drogówki zatrzymał do kontroli samochód wynajmowany na minuty. Okazało się, że za kierownicą auta siedzi 21-letni sopocianin, który jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało u niego 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci elektronicznie zatrzymali prawo jazdy młodemu kierowcy, a on sam wkrótce usłyszy zarzut i poniesie odpowiedzialność karną za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. W weekend funkcjonariusze ruchu drogowego elektronicznie zatrzymali prawo jazdy także dwóm mieszkańcom Gdańska w wieku 21 i 26 lat, którzy kierowali samochodami będąc po użyciu alkoholu, co jest wykroczeniem. 21-latek, podobnie jak jego rówieśnik z Sopotu, również kierował pojazdem wynajmowanym na minuty.
W niedzielę po godz. 13.00 policjanci z Sopotu zatrzymali do kontroli kierowcę opla, który na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ul. Malczewskiego nie zastosował się do znaku C-9, który nakazuje ominięcie wysepki lub przeszkody na jezdni z prawej strony znaku. Samochodem kierował 35-letni mieszkaniec Inowrocławia. W wyniku sprawdzenia w policyjnych bazach okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania, bo jego prawo jazdy zostało zatrzymane za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. 35-latek był trzeźwy, ale policjanci podczas rozmowy zwrócili uwagę na jego nerwowe zachowanie i nienaturalnie rozszerzone źrenice. Podejrzewając, że może on znajdować się pod wpływem narkotyków, wykonali wstępne badanie narkotesterem i pobrali od kierującego krew do dalszych badań. Funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę 35-latkowi, a on sam za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym odpowie przed sądem, do którego policjanci skierują wniosek o ukaranie. Ponadto jeżeli podanie krwi potwierdzi obecność narkotyków, mieszkaniec Inowrocławia usłyszy zarzut kierowania samochodem pod ich wpływem i za ten czyn również odpowie przed sądem.
Czuwający nad bezpieczeństwem na drodze policjanci w miniony piątek wyeliminowali z ruchu niechronionych uczestników ruchu i ukarali ich wysokimi mandatami. 40-letni obywatel Szwecji za jazdę hulajnogą elektryczną mając 1,6 promila alkoholu został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. 1000-złotowym mandatem został natomiast ukarany 31-latek z Sopotu, który będąc po użyciu alkoholu kierował rowerem.
Kierowco, włącz myślenie i bądź rozważny na drodze! Przypominamy, że zgodnie z kodeksem karnym za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto kierujący muszą się liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, a także obligatoryjnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Kierowanie samochodem po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka to wykroczenie, za które grozi kara aresztu albo kara grzywny nie niższa niż 2500 złotych i sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Za jazdę hulajnogą elektryczną lub rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu albo kara grzywna nie niższa niż 2500 złotych. Gdy ci kierujący znajdują się po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, grozi im kara aresztu albo kara grzywny nie niższa niż 1000 złotych. Ponadto sąd może orzec zakaz kierowania tymi pojazdami.