Wspólna akcja policjantów i ratowników Sopockiego WOPR na Skwerze Kuracyjnym
Wczoraj na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie policjanci i ratownicy Sopockiego WOPR w ramach wspólnej akcji przypominali rodzicom o potrzebie zwracania szczególnej uwagi na dzieci w trakcie letniego wypoczynku. Funkcjonariusze i ratownicy rozdawali opaski niezgubki, które w przypadku odnalezienia zagubionego malucha ułatwiają kontakt z jego rodzicami. Mówili też, jak spędzać bezpiecznie wakacje nad wodą, a także wręczali ulotki informacyjne o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Akcje będą kontynuowane przez całe lato.
O tym, jak spędzać bezpiecznie wakacje nad wodą przypominali wczoraj na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie policjanci i ratownicy Sopockiego WOPR. Akcja odbyła się w ramach działań „Bezpieczne Wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, której partnerem jest Fundacja PZU. Funkcjonariusze wspólnie z ratownikami wodnymi apelowali do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. Chwila nieuwagi wystarczy aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie.
Pomimo ciągłych apeli policjanci i ratownicy sopockiego WOPR-u otrzymują zgłoszenia od opiekunów o zagubieniu się dzieci. Nagłaśnianie tego typu akcji wpływa na poprawę bezpieczeństwa, a zakładanie dzieciom opaski niezgubki w razie odnalezienia zagubionego malucha maksymalnie skracają czas jego powrotu do rodziców.
W trakcie prowadzonej akcji rozmawiano także o zasadach bezpieczeństwa w rejonie pasa nadmorskiego i w miejscu zamieszkania. Policjanci rozdawali ulotki edukacyjne, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności.
Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:
- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
- Załóż dziecku opaskę niezgubkę. Możesz też na czas podróży, czy pobytu na plaży przyczepić dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.
Gdy dziecko się zagubi:
- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.
- Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.
Przypominamy, że opaski dla maluchów są dostępne w każdej wieży ratowniczej na sopockiej plaży, mają je również policjanci z patroli rowerowych. Opaski są bezpłatne i zawsze można się po nie zgłosić.