Sopoccy policjanci razem z kolegami z Gdańska i ratownikami wodnymi zadbają o bezpieczeństwo nad wodą
Wakacje tuż tuż, dlatego sopoccy policjanci w trosce o wypoczywających przypominają o odpowiedzialności, która jest niezbędna podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o tym, że brawura, alkohol oraz wybór niestrzeżonych kąpielisk musi być zastąpiony zdrowym rozsądkiem. Woda nie wybacza błędów!
Dla sopockich policjantów rozpoczynające się wakacje to czas intensywnej pracy, która ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim odpoczywającym w kurorcie. Nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot zadbają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Policjanci będą pełnić służbę w patrolach pieszych i zmotoryzowanych, umundurowani i po cywilnemu. Będą to też patrole rowerowe i wodne pełnione wspólnie z ratownikami Sopockiego WOPR. Sopocki akwen cały czas patrolują też policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Gdańsku, którzy z sezonie letnim jak i poza nim wnikliwie przyglądają się zachowaniom na wodzie i w okolicy plaż. Angażujemy się też w akcje profilaktyczne, gdzie policjanci podczas spotkań z uczniami przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą.
Musimy pamiętać, że woda nie wybacza błędów! Najważniejszą rzeczą, która powinna nam towarzyszyć podczas pobytu nad wodą jest trzeźwe myślenie. Ręcznik, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne są potrzebne, ale niezbędny jest przede wszystkim rozsądek i poczucie odpowiedzialności. Przed wodą trzeba czuć respekt. Każdego roku wielu z nas spędza wakacje nad polskimi jeziorami, morzem czy odległych miejscach w Europie i na świecie. Wszędzie tam przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa – one wszędzie są takie same.
- Wybierajmy tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli, gdzie opiekę sprawują wykwalifikowani fachowcy.
- Stosujmy się do regulaminu kąpieliska.
- Mierzmy siły na zamiary, nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich i asekurujmy się obecnością innych osób lub bojką.
- Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu - nawet jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasza reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia,
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
- Rodzicu bądź zawsze tam, gdzie pływa Twoje dziecko.
- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Zwracajmy uwagę na inne osoby znajdujące się w pobliżu - może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc - uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziemy się czuć na siłach - jak najszybciej poinformujmy o tym inne osoby.
- Wypoczywając nad wodą, nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki - złodzieje tylko czekają na taką okazję.
Pamiętajmy o tych zasadach i niech kręci nas bezpieczeństwo nad wodą!
Pamiętajmy również o numerach telefonów nad wodą:
- 601 100 100 – WOPR
- 112 – Europejski Numer Alarmowy
Niech te wakacje będą bogate w radosne wspomnienia, a nie tragedie.