Był nietrzeźwy, przewrócił się na hulajnodze i trafił do szpitala. Trwa policyjna akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”
Trwa policyjna akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu", której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Włączeni w działania sopoccy funkcjonariusze apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów. W weekend policjanci interweniowali wobec 20-latka, który mając ponad 2 promile alkoholu przewrócił się na hulajnodze elektrycznej i z obrażeniami głowy trafił do szpitala.
Hulajnogi elektryczne to bardzo popularny środek transportu, zwłaszcza w miastach. Pamiętajmy, że są to pojazdy, a ich użytkownicy to kierujący. Kierujący elektrycznymi hulajnogami to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dlatego tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Sami są narażeni na niebezpieczeństwo podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem, a do tego szczególną grupą narażoną na ich ruch są piesi, którzy potrąceni przez rozpędzoną hulajnogę mogą doznać dotkliwych obrażeń.
13 maja po godz. 1.00 w nocy sopoccy policjanci dostali zgłoszenie, że na ul. 3 Maja pijany 20-latek przewrócił się na hulajnodze elektrycznej i krwawi. Skierowani na miejsce funkcjonariusze drogówki potwierdzili zgłoszenie, a przeprowadzone badanie alkomatem wykazało u młodego sopocianina 2,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna doznał też obrażeń głowy i z miejsca interwencji trafił do szpitala. Z uwagi na jego upojenie alkoholowe interweniujący policjanci odstąpili na miejscu od postępowania mandatowego za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości. Wczoraj sopocianin sam stawił się do komendy i zgodnie z taryfikatorem za popełnione w weekend wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.
Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów na drodze. Przypominamy, że droga jest dla wszystkich - tym samym korzystając z niej mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki:
- Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in. kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, a także przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
- Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a w przypadku ich braku porusza się po jezdni, gdy obowiązuje w tym miejscu ograniczenie prędkości do 30 km/h.
- Hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku lub drodze dla pieszych w sytuacji, gdy nie ma drogi lub pasa ruchu dla rowerów, a ograniczenie prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Co ważne, kierujący hulajnogą elektryczną podczas jazdy chodnikiem lub drogą dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, ustąpić pierwszeństwa pieszym i poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.