Wiadomości

Niewybuchy w lesie

Data publikacji 08.05.2023

Spacerując po lesie znalazła dwa niewybuchy i wezwała służby. Skierowany na miejsce policyjny pirotechnik potwierdził, że są to pociski artyleryjskie 150 mm i teren zabezpieczono. Dziś rano saperzy wywieźli pociski celem ich neutralizacji, a policjanci przypominają! Wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję.

Wczoraj, 7 maja, około godziny 17.30 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Sopocie został powiadomiony o niewybuchach znalezionych na terenach leśnych. Odkrycia dokonała spacerująca po lesie kobieta i od razu wezwała służby. Skierowany na miejsce policyjny pirotechnik potwierdził zgłoszenie i wśród znalezionych niewybuchów rozpoznał dwa pociski artyleryjskie 150mm. Funkcjonariusze odgrodzili miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych, powiadomili wojskowych saperów i przez całą noc zabezpieczali teren. Dziś rano na miejscu zjawił się patrol saperski. Wojskowi zabezpieczyli pociski i wywieźli je celem neutralizacji.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść ale i do śmierci.

Jak zachować się w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału?

  • Policjanci przypominają, by go nie odkopywać, dotykać, oglądać oraz przenosić w inne miejsce. Kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
  • Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku. 

Pamiętajmy!

Wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

  • Teren leśny z widoczną drogą, na której z lewej strony stoi zaparkowany pojazd wojskowy z napisem PATROL SAPERSKI i w tle po prawej stronie stoi zaparkowany oznakowany raiowóz.
  • Na zdjęciu pocisk artyleryjski, który leży na ziemi obok liści.
Powrót na górę strony