Wiadomości

2,5 tys. złotych mandatu dla nietrzeźwego rowerzysty, a 32-letni pieszy odwieziony do pogotowia socjalnego – podsumowanie policyjnych działań NURD

Data publikacji 23.03.2023

Wczoraj, w trakcie działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, policjanci zatrzymali do kontroli 30-letniego rowerzystę, który był nietrzeźwy i miał blisko promil alkoholu. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem 30-latek za to wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł. Natomiast 32-letni pieszy z uwagi na zbyt dużą ilość wypitego alkoholu, chwianie się na nogach i wpadanie na jezdnię został odwieziony przez funkcjonariuszy do pogotowia socjalnego celem wytrzeźwienia.

Wczoraj od północy sopoccy policjanci prowadzili na ulicach miasta działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Miały one na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Podczas prowadzonej akcji funkcjonariusze odnotowali kilkadziesiąt wykroczeń popełnionych zarówno przez kierujących pojazdami, pieszych uczestników ruchu, jak i rowerzystów. Dotyczyły one m.in. przekraczania dozwolonej prędkości w rejonach przejść dla pieszych, przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym, jazdy rowerem po chodniku i nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Około godz. 22.00 policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę, który jechał Aleją Niepodległości. Od razu wyczuli od niego silny zapach alkoholu i sprawdzili trzeźwość. Badanie alkomatem wykazało, że ma on blisko 1 promil alkoholu. Mundurowi uniemożliwili mu kontynuowanie dalszej jazdy i za popełnione wykroczenie ukarali 30-latka z Sopotu mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Godzinę później policjanci dostali zgłoszenie, że na ul. Chopina znajduje się agresywny i nietrzeźwy mężczyzna, który wbiega na ulicę. Skierowani na miejsce mundurowi wylegitymowali 32-latka z Gdyni, a widząc, że z uwagi na zbyt dużą ilość wypitego alkoholu nie utrzymuje on równowagi i wpada na  jezdnię, opiekuńczo przewieźli go pogotowia socjalnego celem wytrzeźwienia.  

Policjanci przypominają! Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to główne „grzechy” kierowców stwarzające ryzyko potrącenia. W wielu przypadkach także niewłaściwe zachowanie pieszych przyczynia się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa tu głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, czy wtargnięciu zza pojazdu. Apelujemy o rozwagę i trzeźwość na drodze. Pamiętajmy, że obok nas są też inni uczestnicy ruchu i przy stosowaniu się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego z całą pewnością BEZPIECZNIE każdy z nas dotrze do celu.

  • Umundurowany olicjant stoi przy jezdni, obok radiowozu. Za nim widoczna ulica, po której jada samochody oraz przejście dla pieszych, przy którym stoją piesi.
Powrót na górę strony