Wiadomości

Pozostawieni sami sobie mogą nie przeżyć

Data publikacji 13.03.2023

Noce, podczas których temperatura oscyluje wokół zera lub poniżej, to duże zagrożenie dla osób bezdomnych, nietrzeźwych, starszych i schorowanych. Policjanci apelują o czujność i zainteresowanie osobami narażonymi na działanie niskich temperatur. Tylko w weekend służby interweniowały wobec kilku osób. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy odpowiednie służby. Jeden telefon wystarczy, aby uratować komuś życie.

Okres zimowy niesie realne zagrożenie, jakim jest wychłodzenie organizmu. Policjanci prewencji i dzielnicowi z Sopotu podczas codziennych służb kontrolują pustostany, ogródki działkowe oraz inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne zagrożone wychłodzeniem. Działania te mają na celu skuteczniejsze dotarcie do osób potrzebujących, którzy w okresie zimowym mogą skorzystać z różnych form pomocy, między innymi noclegowni, ogrzewalni, a także ciepłego posiłku czy odzieży.

Pamiętajmy też, że nie tylko bezdomni są narażeni na wychłodzenie. Nietrzeźwi, w podeszłym wieku, samotni, schorowani czy też nieporadni życiowo również mogą się znaleźć w okolicznościach zagrażających ich życiu. Nie bądźmy obojętni na ich cierpienie. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające w parkach, na terenach ogrodów działkowych, czy siedzące na ławkach i powiadomić o tym służby dzwoniąc na numer alarmowy 112, czy bezpośrednio do dyżurnego Policji lub Straży Miejskiej.

Tylko w miniony weekend sopoccy policjanci interweniowali wobec dwóch mężczyzn. W sobotę po godz. 1.00 w nocy funkcjonariusze podjęli interwencję wobec nietrzeźwego 47-latka, który leżał na ziemi w centrum miasta. Mężczyzna nie potrzebował pomocy medycznej, jednak miał wyraźne problemy z chodzeniem. W trosce o jego zdrowie i życie policjanci odwieźli go do miejsca zamieszkania, gdzie trafił pod opiekę rodziny. Kilka godzin później funkcjonariusze interweniowali w rejonie pasa nadmorskiego, gdzie na murku siedzieć miał mężczyzna, który nie reaguje na pytania i może się wyziębić. Skierowani na miejsce mundurowi dobudzili 40-latka. Na szczęście nie potrzebował on pomocy i z miejsca interwencji sam poszedł do domu. Natomiast w piątek wieczorem załoga karetki pogotowia interweniowała wobec kolejnego nietrzeźwego mężczyzny. Mężczyzna leżał na brzuchu, bo nie był w stanie samemu wstać i iść. Wszystkie zgłoszenia służby dostały od świadków, za co bardzo dziękujemy.

Nie bądźmy obojętni na potrzeby drugiego człowieka! Informacje o osobach bezdomnych, nietrzeźwych, czy starszych potrzebujących pomocy przekazujmy służbom i instytucjom:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie - ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot, tel. (58) 551 17 10, 551 44 19,
  • Straż Miejska w Sopocie - tel. alarmowy 986,
  • Policja - tel. 112 lub bezpośrednio do dyżurnego sopockiej komendy tel. 47 74 26 222.

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

  • Pora zimowa. Widok na ogródki działkowe przed którymi stoi oznakowany radiowóz i umundurowany policjant, któy patrzy się w stronę ogródków działkowych. Zdjęcie archiwalne.
Powrót na górę strony