Wiadomości

Nie zapominajmy o osobach wymagających pomocy!

Data publikacji 07.02.2023

Na dworze niskie temperatury. Sopoccy dzielnicowi przypominają, że jest to ciężki okres dla osób nietrzeźwych, bezdomnych, samotnych, a także schorowanych narażonych na wychłodzenie organizmu. Nie zapominajmy, że osoby te mogą potrzebować naszej pomocy.

Na dworze niskie temperatury, dlatego dzielnicowi i funkcjonariusze z ogniwa patrolowo-interwencyjnego w trakcie codziennej służby zwracają szczególną uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże, altanki oraz inne miejsca, gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni. Każdego roku dzielnicowi monitorują sytuację tych osób i oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby interweniujący policjanci zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba spożywająca alkohol czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Policjanci apelują! Nie przechodźmy obojętnie obok osób po alkoholu podczas mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są też narażone osoby starsze i samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, by ogrzać mieszkanie. Dzielnicowi apelują! Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Dla osób starszych także poruszanie się po drogach, ścieżkach czy śliskiej albo nierównej nawierzchni może być niebezpieczne.

Nie bądźmy obojętni na potrzeby drugiego człowieka! Informacje o osobach bezdomnych  i starszych potrzebujących pomocy zgłaszajmy następującym instytucjom:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie - ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot, tel. (58) 551 17 10,
  • Straż Miejska w Sopocie, tel. alarmowy 986,
  • Policja, tel. 112 lub bezpośrednio do dyżurnego sopockiej komendy tel. 47 74 26 222.

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

  • Umundurowany policjant chodzi po pomieszczeniach budynku będącego pustostanem.
Powrót na górę strony