Wiadomości

Seniorki nie dały się oszukać

Data publikacji 31.01.2023

Apele Policji o ostrożność i nieufanie obcym przyniosły skutek. Wczoraj dwie mieszkanki Sopotu nie dały się oszukać fałszywemu policjantowi. Dzwoniący próbował im wmówić, że trwa policyjna akcja przeciwko osobom, które chcą je okraść i muszą zabezpieczyć swój dom przed wpuszczeniem do niego gazu usypiającego. W trakcie połączenia telefonicznego mężczyzna kazał też seniorkom zadzwonić na numer 997, gdzie potwierdzą jego wiarygodność. Czujne 81-latki nie wdały się w dalszą dyskusję, podejrzewały, że to oszustwo i zamiast „sprawdzić” wiarygodność oszusta rozłączyły się i o wszystkim powiadomiły sopockich policjantów.

Wczoraj dyżurny sopockiej komendy odebrał zgłoszenie od dwóch mieszkanek Sopotu o tym, że ktoś usiłował je oszukać. Sposób działania sprawców w obu przypadkach był taki sam. Najpierw na numer stacjonarny kobiet zadzwonił mężczyzna przedstawiający się jako pracownik poczty. Twierdził, że ma do doręczenia list polecony, ale jest awaria systemu i nie może sprawdzić adresu. Kobiety podały swój adres, a mężczyzna poinformował, kiedy mniej więcej będzie u nich. Następnie na ten sam numer telefonu stacjonarnego zadzwonił do seniorek mężczyzna, który przedstawił się jako policjant z komendy miejskiej w Sopocie. Przekazał on, że trwa policyjna akcja i muszą zabezpieczyć wszystkie drzwi i okna przed wpuszczeniem gazu usypiającego do domu, ponieważ ich adres zamieszkania jest znany osobom, które chcą je okraść. Dla uwiarygodnienia prowadzonych działań kazał też bez rozłączania rozmowy zadzwonić na numer 997, gdzie potwierdzą, że jest on policjantem. Obie 81-latki nabrały podejrzeń, że jest to próba oszustwa i zamiast dalej ciągnąć rozmowę, zakończyły ją. Następnie o wszystkim powiadomiły policjantów z Sopotu.

Apele Policji, które od wielu lat przekazywane są za pośrednictwem strony internetowej i środków masowego przekazu przyniosły skutek. Czujne seniorki nie dały się oszukać.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Jak ustrzec się przed oszustem:

  • Nigdy nie dawaj pieniędzy obcej osobie, nie przelewaj ich na konto, nie wyrzucaj przez okno ani nie pozostawiaj we wskazanym miejscu;
  • Sprawdź wiarygodność dzwoniącego dzwoniąc na numer 112, rozmawiaj też z rodziną;
  • Nie informuj innych o swoim statusie majątkowym;
  • Nigdy nie dawaj karty do bankomatu i dokumentów obcym;
  • Nigdy nie wpuszczaj do domu obcych osób;
  • W przypadku wątpliwości dzwoń na numer 112;
  • Pamiętaj : Oszust wygląda bardzo wiarygodnie !

  • Na górze na niebieskim tle znajduje się napis PAMIĘTAJ! Poniżej na białym tle są informacje o treści: POLICJA NIGDY NIE PROSI O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY. POLICJA NIGDY TEELFONICZNIE NIE INFORMUJE O PROWADZONYCH SPRAWACH. PO TAKIEJ ROZMOWIE, NATYCHMIAST ZADZWOŃ DO KOGOŚ BLISKIEGO I OPOWIEDZ O ZDARZENIU. W środkowej części ulotki na niebieskim tle znajduje się napis o treści: ZAWSZE W TAKIEJ SYTUACJI POWIADOM POLICJĘ DZWONIĄC POD NUMER TELEFONU ALARMOWEGO 112. Na dole ulotki na białym tle znajdują się następujące informacje: POMORSKA POLICJA i poniżej POMORSKA.POLICJA.GOV.PL. Po lewej stronie znajduje się logo Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a po prawej stronie kod QR. Poniżej na białym tle widoczny napis o treści WYDZIAŁ KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ KWP W GDAŃSKU, pod nim WYDZIAŁ PREWENCJI KWP w Gdańsku, a na samym dole BEZPIECZEŃSTWO TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA.
Powrót na górę strony