Policja ostrzega: wychłodzenie może zabić!
Zima niesie realne zagrożenie, jakim jest wychłodzenie organizmu. Chłodniejsze dni i temperatura, zwłaszcza w nocy, spadająca blisko zera albo poniżej szczególnie może zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. Kilka dni temu sopoccy policjanci zauważyli mężczyznę, który leżał w centrum miasta. 51-latek bez stałego miejsca zamieszkania przekazał mundurowym, że nie ma czucia w nogach i nie może chodzić. W trosce o jego życie i zdrowie na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Jak się okazało, mężczyzna był wychłodzony i z miejsca interwencji od razu trafił do szpitala. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu!
Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób i oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
6 stycznia około godz. 18.00 policjanci patrolujący ulicę Bohaterów Monte Cassino zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę i od razu podjęli interwencję. Był to 51-latek bez stałego miejsca zamieszkania. Mężczyzna przekazał mundurowym, że nie ma czucia w nogach i nie może wstać ani chodzić. W trosce o jego życie i zdrowie na miejsce wezwano załogę karetki pogotowia. Jak się okazało, mężczyzna był wychłodzony, a jego temperatura ciała wynosiła 33°C. Z miejsca interwencji 51-latek od razu trafił do szpitala pod opiekę lekarzy i przebywa tam do dnia dzisiejszego.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon na numer alarmowy 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy zawsze korzystać z numeru alarmowego 112.
Pamiętajmy, jedno zgłoszenie może uratować czyjeś życie!