BEZPIECZEŃSTWO OSÓB STARSZYCH TEMATEM SPOTKANIA POLICJANTÓW Z SENIORAMI
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie uczestniczyli w spotkaniu z Sopocką Radą Seniora, które odbyło się w dniu 8 listopada, w Urzędzie Miasta Sopotu przy ul. Kościuszki. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Na podstawie przykładów podanych przez policjantów, seniorzy dowiedzieli się, np. jak nie stać się ofiarą oszustów działających metodą „na wypadek wnuczka”, „na policjanta” oraz ,,administratora".
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z sopockiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się z sopockimi seniorami w Urzędzie Miasta Sopotu, przy ul. Kościuszki.
W spotkaniu z Sopocką Radą Seniora uczestniczylim.in. Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska -Jachim, Tomasz Dusza Komendant Straży Miejskiej w Sopocie oraz dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie, mł. asp. Teresa Kaim oraz mł.asp. Wojciech Golian.
Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na administratora”. Zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Goście zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym oraz wyjaśnili, jak nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych, podczas przejazdu środkami komunikacji miejskiej. Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, funkcjonariuszeodpowiadali na pytania seniorów związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą takiego oszustwa.
1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
3. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (nr 112)!