Wiadomości

Przyjechali do komendy elektrycznymi hulajnogami, by sprawdzić swoją trzeźwość. Alkomat pokazał, że są pod wpływem alkoholu

Data publikacji 22.07.2022

Sopoccy policjanci ukarali 1000-złotowym mandatem 23-letniego mieszkańca woj. śląskiego, który będąc po użyciu alkoholu kierował hulajnogą elektryczną. Mężczyzna razem z 25-letnim znajomym z woj. śląskiego przyjechali hulajnogami do komendy miejskiej i skorzystali z ogólnodostępnego alkomatu pokazującego, czy u osoby, która z niego korzysta, występuje alkohol w wydychanym powietrzu. Oboje uzyskali pozytywne wyniki, co zauważył zastępca dyżurnego. Kolejne szczegółowe badanie przeprowadzone przez policjantów wykazało u 23-latka 0,21 promila. Od 25-latka, który odmówił szczegółowego badania alkomatem, pobrano krew do dalszych badań. Jeżeli wynik potwierdzi w jego organizmie obecność alkoholu, za popełnione wykroczenie odpowie on przed sądem.

Wczoraj około godz. 20.00 do Komendy Miejskiej Policji w Sopocie przyjechali dwaj mężczyźni na hulajnogach elektrycznych. Weszli oni do pomieszczenia recepcji i skorzystali z ogólnodostępnego alkomatu chcąc sprawdzić swoją trzeźwość. Alkomat po dmuchnięciu w jego stronę powietrza pokazuje, czy u osoby, która z niego korzysta, występuje alkohol w wydychanym powietrzu. Świadczy o tym kolor diody. Każdy z mężczyzn dmuchnął w alkomat i uzyskał pozytywne wyniki, co zauważył zastępca dyżurnego. Policjant widział też, że mężczyźni przyjechali do komendy na hulajnogach, dlatego od razu przekazał informację funkcjonariuszom prewencji. Policjanci wylegitymowali obu mężczyzn i ustalili, że są to mieszkańcy woj. śląskiego w wieku 23 i 25 lat.

Następnie mundurowi przeprowadzili szczegółowe badanie stanu trzeźwości 23-latka i ustalili, że ma on 0,21 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli znajduje się po użyciu alkoholu. Za popełnione wykroczenie kierowania hulajnogą elektryczną będąc po użyciu alkoholu 23-letni mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Drugi z mężczyzn, 25-latek, odmówił przeprowadzenia szczegółowego badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego pobrano od niego krew do dalszych badań. Jeżeli wynik tego badania potwierdzi obecność alkoholu, za popełnione wykroczenie odpowie on przed sądem, do którego policjanci skierują wniosek o ukaranie.
 
Przypominamy, że zgodnie z początkiem tego roku wszedł w życie nowy taryfikator zwiększający kwoty mandatów karnych za określone wykroczenia drogowe. Za jazdę rowerem lub hulajnogą elektryczną w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta albo kierujący hulajnogą elektryczną jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila, wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Apelujemy o rozsądek i trzeźwość na drodze!

 

Powrót na górę strony