„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” - pozwala zgłaszać mieszkańcom różne niebezpieczne miejsca
Sopoccy policjanci za pośrednictwem „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” reagują na zgłoszenia, jakie nanoszą mieszkańcy. Każdy sygnał jest szczegółowo sprawdzany przez mundurowych w celu wyeliminowania niebezpieczeństwa. Przypominamy, że dzięki mapie można wskazać w okresie letnim nielegalne kąpieliska.
„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to narzędzie stworzone z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Dzięki niemu każdy z mieszkańców Sopotu może w szybki i łatwy sposób powiadomić policję o niepokojących sytuacjach, a dzięki temu mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w swoim regionie. Mapa funkcjonuje od 2016 roku i jak pokazują statystyki wielu mieszkańców Sopotu już z niej skorzystało, aby przekazać policjantom informacje o występujących na danym obszarze zagrożeniach. Funkcjonariusze przypominają, że dzięki tej aplikacji lokalna społeczność może wskazać mundurowym zagrożone miejsca, w tym nieprawidłowe parkowanie, miejsce przebywania osoby bezdomnej wymagającej pomocy, czy też spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Okres wakacji to czas, kiedy mieszkańcy lubią wypoczywać nad wodą. Dlatego przypominamy o możliwości oznaczenia na mapie miejsca zagrożonego związanego z dzikimi kąpieliskami (miejsca niebezpieczne na wodach). Funkcjonariusze w każdym zgłoszonym przypadku podejmą reakcję i będą zachęcać przebywające tam osoby do korzystania z wyznaczonych kąpielisk, gdzie profesjonalną pomoc zapewniają ratownicy wodni.
„Mapa” dostępna jest na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. Jej obsługa jest prosta i intuicyjna, a do tego nanoszone zagrożenia są anonimowe, dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera. Pamiętajmy, weryfikacja zagrożeń jest uzależniona od dokładnego opisu zagrożenia. Im więcej rzetelnych informacji przekazanych zostanie na mapie, tym szybciej mogą zostać zweryfikowane i potwierdzone przez policjantów. Część zgłoszeń zakwalifikowanych jako niepotwierdzone wynika z faktu traktowania mapy jako narzędzia do zgłaszania interwencji, podczas gdy służy ona do zgłaszania niepokojących zjawisk, które nie dotyczą jednostkowej sytuacji, a występują stale. Pamiętajmy, że policjanci na weryfikację zgłoszeń mają przynajmniej tydzień, dlatego ważne jest dokładne określenie dnia w tygodniu, godziny lub pory dnia i miejsca tego zagrożenia, w miarę możliwości ze zdjęciem.
Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Także sopoccy dzielnicowi podczas spotkań ze społeczeństwem wyjaśniają zasady działania KMZB i zachęcają do kontaktu z Policją przez tą aplikację.
Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.