Wiadomości

Nagrzany samochód to śmiertelna pułapka! Gdy sytuacja tego wymaga wybij szybę i ratuj życie!

Data publikacji 01.07.2022

Kolejny upalny dzień przed nami. Pamiętaj, zaparkowany samochód w pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie i działa jak piekarnik, dlatego pozostawione w nim dzieci i zwierzęta narażone są na utratę życia. Reagujmy widząc takie sytuacje! Wezwanie pomocy, bądź nawet wybicie szyby może uratować to, co najcenniejsze - życie. Policjanci przypominają! Działanie w stanie wyższej konieczności powoduje, że za wybicie szyby w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia osób lub zwierząt znajdujących się wewnątrz nagrzanego auta nie poniesiemy odpowiedzialności karnej.

Kolejny upalny dzień przed nami. Policjanci z Sopotu przypominają, że pozostawione w pełnym słońcu samochody nagrzewają się błyskawicznie, dlatego nie należy pozostawiać w nich dzieci ani zwierząt! Nawet na chwilę! Zamknięte auto działa jak akumulator ciepła - szyby przepuszczają promienie słoneczne do wnętrza pojazdu, a jednocześnie stanowią izolator zatrzymujący ciepło w środku. Już po kilkunastu minutach w zamkniętym aucie temperatura może wzrosnąć do 60 stopni Celsjusza!

Widząc zamknięte w samochodzie dzieci i zwierzęta jak najszybciej reagujmy i dzwońmy na numer alarmowy 112. Jeśli to jest możliwe, w oczekiwaniu na przybycie służb, pozostańmy też na miejscu i monitorujmy sytuację lub też upewnijmy się, że ktoś inny może to zrobić. Gdy stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka lub zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, użyjmy wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. Pamiętajmy, mamy takie prawo! Taka sytuacja to stan wyższej konieczności, który uzasadnia takie działanie. Podstawę do takiego działania daje nam art. 26 §  1 Kodeksu karnego, który mówi…

„Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.”

Apelujemy do mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot o właściwą reakcję, jeśli będą świadkami tego typu zdarzeń! Pamiętajmy też, by wybić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka albo zwierzęcia. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

  • Pora letnia. Umundurowany policjant zagląda przez szybę do wnętrza samochodu osobowego.
Powrót na górę strony