Pozostawieni sami sobie mogą nie przeżyć. Policyjne działania wobec osób zagrożonych wychłodzeniem
Sopoccy policjanci każdego dnia prowadzą działania i pomagają bezdomnym, którzy znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Szczególną uwagę zwracają też na osoby nietrzeźwe, starsze i schorowane zagrożone wychłodzeniem. Pamiętajmy, noce, podczas których temperatura oscyluje wokół zera lub poniżej, to duże zagrożenie dla osób niemających się gdzie schronić. Apelujemy o czujność i zainteresowanie osobami narażonymi na działanie niskich temperatur. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś zdrowie i życie.
Okres zimowy niesie realne zagrożenie, jakim jest wychłodzenie organizmu. To zagrożenie jest teraz jeszcze większe, bowiem bezdomność to często samotność. Policjanci prewencji i dzielnicowi z Sopotu podczas codziennych służb kontrolują pustostany oraz inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne zagrożone wychłodzeniem. Działania te mają na celu skuteczniejsze dotarcie do osób potrzebujących, którzy w okresie zimowym mogą skorzystać z różnych form pomocy, między innymi noclegowni, ogrzewalni, a także ciepłego posiłku czy odzieży. Pamiętajmy też, że nie tylko bezdomni są narażeni na wychłodzenie. Nietrzeźwi, w podeszłym wieku, samotni, schorowani czy też nieporadni życiowo również mogą się znaleźć w okolicznościach zagrażających ich życiu. Nie bądźmy obojętni na ich cierpienie. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające w parkach, na terenach ogrodów działkowych, czy siedzące na ławkach i powiadomić o tym Policję lub Straż Miejską.
Tylko w ostatnich dniach policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie interweniowali wobec czterech nietrzeźwych osób, które leżały m.in. na chodniku i ławce. 30-letni obywatel Włoch z uwagi na fakt, iż nie był w stanie poruszać się samodzielnie, leżał na chodniku w centrum miasta i swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla siebie samego, został przewieziony przez policjantów do pogotowia socjalnego celem wytrzeźwienia. Zauważona przez spacerujące po parku osoby 30-letnia kobieta również była w stanie upojenia alkoholowego. Policjanci ustalili, gdzie mieszka, a następnie odwieźli ją do mieszkania i przekazali pod opiekę najbliższych.
Apelujemy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Pamiętajmy o tym i dzwońmy na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego sopockiej komendy na numer 47 74 26222.
Informacje o osobach bezdomnych i starszych potrzebujących pomocy można też zgłaszać poniższym instytucjom:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot, tel. (58) 551 17 10 lub 551 44 19,
- Straż Miejska w Sopocie, tel. alarmowy 986.