Wiadomości

Aby ferie zimowe były bezpieczne

Data publikacji 09.02.2022

W najbliższy piątek (11 lutego) w województwie pomorskim rozpoczynają się ferie zimowe. Dla uczniów to czas odpoczynku od szkolnych zajęć oraz beztroskiej zabawy, natomiast dla sopockich policjantów to czas wzmożonych działań na rzecz ich bezpieczeństwa. Podczas ferii policjanci drogówki będą kontrolować autokary wyruszające na zimowiska oraz służyć pomocą wszystkim zmotoryzowanym. W trosce o bezpieczeństwo policyjni profilaktycy od kilku dni spotykają się też z uczniami sopockich szkół i rozmawiają o bezpiecznych zachowaniach zarówno w domu, szkole, na drodze, jak i w Internecie. W trakcie ferii odwiedzą oni również uczestników półkolonii, by przekazać im podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zrobimy wszystko, aby każdy uczeń mógł cieszyć się odpoczynkiem, ale i miał przekonanie, że jest bezpieczny. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo najmłodszych!

 

W najbliższy piątek w województwie pomorskim ruszają upragnione przez młodszych i starszych uczniów ferie zimowe, które są czasem odpoczynku od szkolnych zajęć oraz czasem beztroskiej zabawy. Pragniemy, aby każde dziecko ten krótki okres spędziło przyjemnie, pożytecznie ale przede wszystkim bezpiecznie i rozważnie. Podobnie jak uczniowie, rodzice czy organizatorzy zimowego wypoczynku, do ferii przygotowani są również sopoccy policjanci. Dla nich zbliżający się okres to czas wzmożonych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Policjanci ruchu drogowego będą bacznie przyglądać się zachowaniom kierowców jadących po sopockich drogach. Patrole „w białych czapkach” spotkamy zarówno na głównych arteriach komunikacyjnych, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu – wszędzie tam gdzie obecność policjantów drogówki jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na prędkość, stan trzeźwości i uprawnienia kierowców, a także na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. Przypominamy, że podobnie jak w wakacje, w sopockiej komendzie Policji możemy zgłosić wyjazd autokaru, którym nasze dzieci będą podróżować na zimowiska. Policjanci ruchu drogowego skontrolują stan techniczny takiego pojazdu, uprawnienia, czas pracy czy stan psychofizyczny kierowcy. Wszystko po to, aby dzieci i ich rodzice byli pewni, że bezpiecznie dojadą do celu.

Od kilku dni policyjni profilaktycy spotykają się uczniami sopockich szkół i rozmawiają o bezpiecznych zachowaniach zarówno w domu, szkole, na drodze, jak i w Internecie. Nie zapominajmy o dostępie młodych do „sieci”. To już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci i młodzież poprzez Internet kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry i zdarza się, że docierają też do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. Pamiętajmy o informowaniu dziecka o szkodliwych konsekwencjach korzystania z Internetu, kontrolowaniu stron, jakie przeglądają i możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron internetowych. W trakcie ferii sopoccy funkcjonariusze odwiedzą również uczestników półkolonii, by im także przypomną podstawowe zasady bezpieczeństwa. Ponadto wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej sprawdzą przestrzeganie przepisów przez organizatorów i warunki, w jakich przebywają uczestnicy półkolonii.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • Unikniemy niebezpieczeństwa, gdy nie będziemy wchodzić na pokryty lodem zbiornik. W innym przypadku zawsze musimy wziąć pod uwagę możliwość załamania się lodu, co dla nas samych lub innych osób może skończyć się tragicznie. Jeśli lód się pod tobą załamie postępuj w następujący sposób: Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Natychmiast wołaj o pomoc. Spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś. W tym celu świadomie załamuj przed sobą lód do momentu, aż będzie on na tyle twardy, żebyś mógł wydostać się na niego. Rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na taflę, która nie będzie się już załamywała. Po lodzie poruszaj się głównie czołgając. Znajdź ciepłe schronienie najszybciej jak to jest możliwe.
  • Na stokach korzystajmy ze sprzętu zimowego z głową. Pamiętajmy o obowiązku zakładania kasku ochronnego, zwracania uwagi na innych uczestników zabaw zimowych i pod żadnym pozorem nie wchodźmy na stok pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem takiego typu używek. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.
  • Uważajmy na drogach i pamiętajmy, że lepiej dojechać do celu później, ale bezpiecznie. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe, przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, nie przekraczajmy dozwolonej prędkości, uważajmy na niechronionych uczestników ruchu drogowego, nie wsiadajmy za kierownicę pojazdu po alkoholu bądź narkotykach. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu, lepiej poczekać i wyjechać później, niż doprowadzić do np. wypadku. Zawsze można też stan swojej trzeźwości sprawdzić na najbliższej jednostce Policji.
  • Pamiętajmy również o tym, że w naszym kraju nadal panuje pandemia i miejmy w poczuciu obowiązku dbanie o siebie i innych. Stosujmy się do aktualnych obostrzeń wprowadzonych w Polsce i nie utrudniajmy pracy służbom.  

Sprawmy wspólnie, aby tegoroczne ferie zimowe upłynęły pod znakiem odpoczynku, radości, zabawy, ale również bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Uważajmy na siebie i na bliskich!

 

  • Klasa szkolna. Umundurowana policjantka rozmawia z uczniami, którzy siedzą przy stolikach.
  • Klasa szkolna. Umundurowana policjantka rozmawia z uczniami, którzy siedzą przy stolikach.
Powrót na górę strony