Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – zachęcamy do zgłaszania sygnałów i wspólnego dbania o bezpieczeństwo
Policjanci przypominają, że nie trzeba osobiście zgłaszać się do jednostki Policji, by zgłosić występujące zagrożenie w swojej okolicy. Można to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Od początku istnienia mapy sopoccy policjanci otrzymali ponad 2 tysiące sygnałów.
Każdego dnia sopoccy policjanci dbają o bezpieczeństwo w mieście. Można im w tym pomóc zgłaszając występujące zagrożenia w okolicy miejsca zamieszkania. Służy do tego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która została uruchomiona we wrześniu 2016 roku. Od tego czasu każdy mieszkaniec Sopotu może sam zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, reagować na zagrożenia oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Istnieją 24 kategorie, które możemy nanieść na KMZB. Mapa dostępna jest m.in. na stronie internetowej pomorskiej policji www.pomorska.policja.gov.pl i sopockiej policji www.sopot.policja.gov.pl, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Zachęcamy też do pobrania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na swój telefon i korzystania z tej formy kontaktu z Policją. Pobranie aplikacji na telefon umożliwia korzystanie z KMZB w sposób praktycznie nieograniczony.
Od początku istnienia mapy sopoccy policjanci otrzymali ponad 2100 sygnałów, a najczęściej nanoszonym zgłoszeniem było „nieprawidłowe parkowanie”. Mundurowi otrzymali blisko 1300 takich sygnałów, które mieszkańcy zaznaczyli w wielu miejscach na terenie miasta. Połowa z nich została potwierdzona, a wskazane przez internautów miejsca policjanci objęli nadzorem, ponadto wobec sprawców wykroczeń stosowali mandaty, pouczenia lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. Należy zauważyć, że problem nieprawidłowego parkowania często tkwi w niedostosowanej do oczekiwań mieszkańców ilości miejsc parkingowych wybudowanych na danym osiedlu czy ilości miejsc znajdujących się w pobliżu kamienic. Weryfikując zgłoszenia policjanci zauważyli też, że część zgłoszeń dotyczy parkowania pojazdów poza drogą publiczną i w tym przypadku gdy blokują one ruch brak jest podstaw do usunięcia ich przez funkcjonariuszy. To zarządca terenu bądź właściciel terenu mogą usunąć taki pojazd. Wyjątkiem jest, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Kwestię nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze na bieżąco omawiają na komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego. By rozwiązać zgłaszany problem do działań włączyli się też dzielnicowi, którzy rozmawiają z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, na terenie których zostały naniesione sygnały.
Kolejnym najczęściej zgłaszanym sygnałem jest „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych”. Dzielnicowi i policjanci prewencji kilkukrotnie sprawdzili ponad 250 miejsc na terenie Sopotu, gdzie miało dochodzić do spożywania alkoholu i potwierdzili ponad 150 sygnałów. Wszystkie potwierdzone rejony w Sopocie zostały objęte częstszymi kontrolami przez mundurowych, a sprawcy wykroczeń byli rozliczani. Ponadto funkcjonariusze zweryfikowali 77 sygnałów, gdzie miały przebywać osoby wymagające pomocy i w przypadku potwierdzenia informowali o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.
Kolejne 171 sygnałów dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, złej organizacji ruchu drogowego, niewłaściwej infrastruktury drogowej i nielegalnych rajdów samochodowych. Ich weryfikacją zajmowali się funkcjonariusze z sopockiej drogówki. Kierowani w ten rejon policjanci nakładali mandaty karne za popełniane wykroczenia, kierowali wnioski o ukaranie oraz zatrzymywali prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Dzięki współpracy z zarządcami dróg odnotowywano też sukcesy związane np. z usunięciem czy zmianą nieprawidłowego oznakowania.
Pamiętajmy! Policjanci kilkukrotnie weryfikują każdy sygnał naniesiony na KMZB, a w przypadku potwierdzenia eliminują zagrożenie m.in. zwiększając liczbę patroli w danym rejonie. Przypominamy, że aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Zachęcamy do korzystania z mapy i wspólnego dbania o bezpieczeństwo!