Wiadomości

Nie zapominajmy o osobach wymagających pomocy!

Data publikacji 06.12.2021

Na dworze coraz niższe temperatury. Policjanci przypominają, że jest to ciężki okres dla osób nietrzeźwych, bezdomnych, samotnych, a także schorowanych narażonych na wychłodzenie organizmu. Nie zapominajmy, że osoby te mogą potrzebować naszej pomocy. Tylko w miniony weekend policjanci interweniowali wobec kilku osób. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy odpowiednie służby. Jeden telefon wystarczy, aby uratować komuś życie.

Na dworze coraz niższe temperatury, dlatego funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególną uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże, altanki oraz inne miejsca, gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba spożywająca alkohol czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Tylko w miniony weekend sopoccy policjanci interweniowali wobec dwóch nietrzeźwych mężczyzn - jeden z nich leżał w wiacie śmietnikowej, a drugi na klatce schodowej. Oba zgłoszenia sopoccy funkcjonariusze dostali od świadków, za co bardzo dziękujemy.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Dla osób starszych także poruszanie się po drogach, ścieżkach czy śliskiej albo nierównej nawierzchni może być niebezpieczne. Przekonała się o tym 74-latka, która w miniony piątek, 3 grudnia, poślizgnęła się na chodniku w pobliżu torów kolejowych i złamała nogę. Nie mogącą podnieść się z ziemi seniorkę zauważył jadący pociągiem świadek i zadzwonił na numer alarmowy 112. Dzięki temu policjanci razem z załogą karetki pogotowia dotarli do poszkodowanej i zaopiekowali się nią. Poszkodowana 74-latka z miejsca zdarzenia trafiła do szpitala. 

Nie bądźmy obojętni na potrzeby drugiego człowieka! Informacje o osobach bezdomnych  i starszych potrzebujących pomocy można przekazywać do:

  • MOPS w Sopocie ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot, tel. (58) 551 17 10 lub 551 44 19,
  • Straży Miejskiej w Sopocie, tel. alarmowy 986,
  • Policji, tel. 112 lub bezpośrednio do dyżurnego sopockiej komendy na numer 47 74 26222.

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

 

 

  • Umundurowany policjant wchodzi do opuszczonego pomieszczenia
  • Pora zimowa. Umundurowany policjant idzie od radiowozu w stronę ogródków działkowych. Za terenem ogródków działkowych widoczny las.
  • Umundurowany policjant wchodzi do opuszczonego pomieszczenia.
Powrót na górę strony