Znieważył interweniujących policjantów i groził im pozbawieniem życia, by zmusić do odstąpienia od dalszych czynności
Zarzut znieważenia dwóch policjantów i stosowania wobec nich gróźb w celu zmuszenia do zaniechania czynności prawnej usłyszał 42-letni mieszkaniec Krakowa. Sprawca został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku po tym, jak na ulicy w Sopocie wyzywał ich i groził pozbawieniem życia. W chwili zatrzymania alkomat pokazał u niego 2 promile alkoholu. Za swoje czyny podejrzany odpowie teraz przed sądem.
W miniony wtorek (16.11.2021 r.) około godz. 17.00 patrolujący pieszo ul. Wejherowską w Sopocie policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku zauważyli mężczyznę, który szedł chodnikiem i głośno przeklinał. Z uwagi na popełnione przez niego wykroczenie mundurowi od razu podjęli interwencję i gdy tylko podeszli do mężczyzny, ten stał się agresywny i zaczął ich wyzywać. Ponadto wymachiwał rękoma ich w kierunku i groził pozbawieniem życia. 42-letni mieszkaniec Krakowa natychmiast został zatrzymany przez interweniujących policjantów w związku z popełnionymi przestępstwami i trafił do policyjnego aresztu.
W chwili zatrzymania sprawca był nietrzeźwy. Alkomat pokazał u niego 2 promile alkoholu. Wczoraj policjanci z Sopotu przedstawili 42-latkowi z Krakowa zarzuty znieważenia dwóch policjantów i stosowania wobec nich gróźb pozbawienia życia w celu zmuszenia do zaniechania czynności prawnej. Za oba czyny odpowie on w recydywie, gdyż w ostatnich latach podejrzany był już karany za to samo przestępstwo, a także za inne przestępstwa i zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Krośnie zasądzono wobec niego karę 18 miesięcy pozbawienia wolności.
Zgodnie z kodeksem karnym każdy, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Za znieważenie policjantów grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Popełnienie tych przestępstw w warunkach recydywy skutkuje tym, że sąd może wymierzyć karę zwiększoną o połowę.