Wiadomości

Bądź widoczny i noś odblaski. Ten mały element niejednokrotnie uratował ludzkie życie!

Data publikacji 17.11.2021

„Widzieć i być widzianym” to zasada, która powinna przyświecać wszystkim uczestnikom ruchu, a zwłaszcza pieszym. Powodem wielu wypadków na drodze jest brak możliwości dostrzeżenia pieszego poruszającego się przy krawędzi jezdni, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności, dlatego sopoccy policjanci zachęcają nie tylko pieszych, a również pozostałych niechronionych uczestników ruchu do noszenia odblasków. I to nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach. Ten mały element niejednokrotnie uratował ludzkie życie!

Mimo wielu policyjnych działań informacyjnych i akcji profilaktycznych w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba wypadków i kolizji z udziałem pieszych i cyklistów. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego i odpowiedzialne zachowanie możemy zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo policjanci z Sopotu apelują o noszenie elementów odblaskowych. Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale również powinniśmy mówić o tym naszym dzieciom. Zachęcamy wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego do noszenia elementów odblaskowych nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, który nosi odblaski, zostaje zauważony przez kierowcę z odległości nawet 150 metrów. To wystarczająco dużo, by go bezpiecznie ominąć. Pieszy, który nie ma odblasków, zostaje zauważony dopiero, gdy znajduje się ok. 30-40 metrów od jadącego pojazdu. To mniej więcej tyle, ile najczęściej wynosi droga hamowania szybko jadącego pojazdu. Czasami to zbyt mało, by podjąć jakąkolwiek reakcję.

Przypominamy

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości do 500 złotych.

  • Na zdjęciu odblaski w postaci opasek, breloków i worków
  • Pora nocna. Umundurowany policjant w żółtej kamizelce odblaskowej z napisem POLICJA stoi na ulicy, po której jadą samochody. Obok policjanta stoi oznakowany radiowóz
  • Pora zimowa. Umundurowany policjant zakłada na rękę kobiety opaskę odblaskową
Powrót na górę strony