Wiadomości

Młodość nie zwalnia z odpowiedzialności – spotkania policjantów z młodzieżą

Data publikacji 14.10.2021

Dzielnicowi wspólnie z policjantką z zespołu ds. nieletnich spotykają się z młodzieżą sopockich szkół i rozmawiają o odpowiedzialności nieletnich. Czyn karalny, demoralizacja, przemoc w Internecie – to tylko część zagadnień omawianych przez mundurowych. Spotkania z uczniami to stały element profilaktycznej działalności sopockich funkcjonariuszy - wszystko po to, by wyjaśnić i uświadomić im, jakie mogą być konsekwencje zachowań niezgodnych z prawem.

Sopoccy policjanci rozpoczęli w październiku kolejny cykl spotkań z uczniami szkół podstawowych i średnich. Tym razem tematem zajęć jest odpowiedzialność karna i prawna nieletnich. Podczas pogadanek dzielnicowi wspólnie z policjantką z zespołu ds. nieletnich wyjaśniają młodzieży, kiedy zachowanie młodego człowieka może spowodować konflikt z prawem. Czyn karalny, demoralizacja, kiedy sytuacją nieletniego zajmuje się sąd rodzinny, czym są cyberprzestępstwa i na czym polega przemoc w Internecie – to tylko część zagadnień omawianych przez mundurowych podczas wczorajszych zajęć z uczniami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Sopocie.

W trakcie spotkań z młodzieżą funkcjonariusze szczegółowo omawiają również ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, a także zasady wynikające z kodeksu karnego i wykroczeń, wyjaśniając przy tym jakie są między nimi różnice. Mundurowi wyjaśniają też, do czego powinien służyć Internet oraz jak nieprzemyślane decyzje mogą skończyć się dla młodych osób przykrymi konsekwencjami i mieć wpływ na ich przyszłość.

Zakres odpowiedzialności młodych ludzi za zachowania niezgodne z prawem regulują przepisy Ustawy o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich. Według tej regulacji nieletni to osoba pomiędzy 13 i 17 rokiem życia, która popełniła przestępstwo lub jedno z wymienionych w tej ustawie wykroczeń. Nieletni to także osoba, która nie popełnia przestępstw w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale jej zachowanie wskazuje na demoralizację i tak też może działać na rówieśników czy rodzeństwo. Jako przykład można tu wskazać spożywanie alkoholu, używanie tytoniu, ucieczki z domu czy  niestosowanie się do obowiązku szkolnego przez młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia. Sprawy małoletnich przestępców, jak i osób zagrożonych demoralizacją policjanci kierują do rozpatrzenia przez sąd rodzinny i dla nieletnich, który decyduje o zastosowaniu wobec tych osób środków wychowawczych. W konsekwencji tego nastolatek między innymi może być zobowiązany przez sąd do naprawienia szkody, wykonywania prac na społeczne cele, może być objęty nadzorem kuratora społecznego, skierowany do ośrodka socjoterapeutycznego, a nawet umieszczony w ośrodku wychowawczym czy zakładzie poprawczym.

Mamy nadzieję, że wskazówki i informacje, jakie przekazujemy młodym i wchodzącym dopiero w świat dorosłości ludziom, pomogą im uchronić się przed wchodzeniem w konflikt z prawem, wskażą jak odróżnić dobro od zła oraz nauczą unikać pokus i zagrożeń związanych z poważnymi zagrożeniami życia i zdrowia. W trakcie spotkań policjanci przekazują młodzieży także informacje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a wszystko po to, żeby świadomość najmłodszych uczestników ruchu pomogła w zminimalizowaniu zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Kolejne spotkania policjantów z młodzieżą szkolną odbędą się w najbliższych dniach.

  • Pomieszczenie szkoły. Umundurowana policjantka stoi przy tablicy i rozmawia z uczniami, którzy siedzą przy ławkach szkolnych.
Powrót na górę strony