Wiadomości

Miej wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy i podziel się spostrzeżeniami na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 08.09.2021

Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami nanosząc sygnały na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od stycznia do sierpnia br. sopoccy policjanci otrzymali od internautów blisko 300 sygnałów i zweryfikowali je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie, które wspomaga pracę sopockich policjantów. Pozwala ona zwiększyć poziom bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu. W części interaktywnej każdy mieszkaniec Sopotu oraz turysta może zgłosić przypadek zachowań i sytuacji, które im przeszkadzają, ale nie zastępują formalnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Istnieje 27 kategorii, które możemy nanieść na KMZB. Akty wandalizmu, żebractwo, zła organizacja ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym to tylko część zagrożeń jakie można zgłaszać policjantom za pośrednictwem mapy. Mapa jest dostępna na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku www.pomorska.policja.gov.pl, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 r. sopoccy koordynatorzy mapy odnotowali 295 sygnałów naniesionych na KMZB. Policjanci zweryfikowali wszystkie te zagrożenia i potwierdzili 143 zgłoszenia, co stanowi 48%. Najczęściej nanoszonym zagrożeniem była kwestia nieprawidłowego parkowania. Mundurowi otrzymali 244 sygnały w tej sprawie, które mieszkańcy zaznaczyli zwłaszcza w rejonie Dolnego Sopotu i ul. Armii Krajowej. Policjanci kilkukrotnie sprawdzili wszystkie te miejsca i potwierdzili 136 sygnałów. Dany rejon funkcjonariusze objęli też nadzorem, a wobec sprawców wykroczeń stosowali mandaty, pouczenia lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Od początku roku internauci nanieśli na Mapę również 11 miejsc dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, 6 sygnałów o osobach bezdomnych wymagających pomocy oraz 6 związanych ze złą organizacją ruchu drogowego. Kolejne 5 zgłoszeń związanych było z aktami wandalizmu, a 4 sygnały informowały o przekraczaniu dozwolonej prędkości. Wszystkie potwierdzone rejony w Sopocie zostały objęte częstszymi kontrolami przez funkcjonariuszy. Ponadto w przypadku potwierdzenia sygnału, że osoba bezdomna wymaga pomocy, funkcjonariusze informowali o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Policjanci mając pełny i rzetelny obraz mogą lepiej dostosować swoje działania i częściej kierować w dany rejon patrole policyjne. Pamiętajmy jednak, że Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.

 

  • Zrzut ekranu komputera, gdzie widoczna jest Aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a na niej mapa z ilością sygnałów naniesionych w rejonie Sopotu, Gdańska i Gdyni oraz okolicznych powiatów. Po prawej stronie widoczne informacje o rodzajach zgłoszeń i ilości zgłoszeń w grupach.
Powrót na górę strony