Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 01.09.2021

Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uczniowie wrócili do szkół. W trosce o ich bezpieczeństwo sopoccy policjanci rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem akcji jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki. Policjanci pionów prewencji i ruchu drogowego będą pełnić wzmożone działania dbając o bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Podczas spotkań z najmłodszymi funkcjonariusze informować będą też o zagrożeniach.

Ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Pod koniec sierpnia policjanci drogówki przeprowadzili rekonesans wokół szkół znajdujących się na terenie Sopotu pod kątem właściwego oznakowania, a dziś tuż przed pierwszym dzwonkiem policyjne patrole pojawiły się przy szkołach aby pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię. W związku ze zwiększeniem natężenia ruchu pieszych i pojazdów w okolicach szkół, policjanci pionów prewencji i ruchu drogowego pełnią w tych rejonach wzmożoną służbę. Funkcjonariusze zwracają uwagę między innymi na prędkość kierowców oraz omijanie i wyprzedzanie w rejonie przejść. Obserwują również zachowanie się pieszych na drodze. Szczególnym nadzorem objęte zostały także pojazdy przewożące dzieci i młodzież na zajęcia szkolne. Wszystko to w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci oraz przypomnienia kierowcom oraz pieszym o rozpoczęciu roku szkolnego i zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach szkół. W trakcie działań policjanci będą też dyscyplinować te osoby, które nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

We wrześniu, w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”, sopoccy policjanci odwiedzać będą również najmłodszych uczniów, z którymi będą rozmawiać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze i w szkole. Mundurowi rozdadzą im także elementy odblaskowe, dzięki którym będą widoczni na drodze. Zajęcia z policjantami cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a to z kolei służy jeszcze lepszemu zapamiętaniu podstawowych zasad dotyczących ich bezpieczeństwa.

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję, obowiązkiem dorosłych – rodziców oraz opiekunów jest zadbać o to, aby przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Przypominamy podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:

  • Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych. Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Pieszy przechodząc przez jednię jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne. Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
  • Nie wolno:
    - wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (nawet na przejściu dla pieszych);
    - wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
    - przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
    - przebiegać przez jezdnię.
  • Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko mające mniej niż 150cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w  innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135cm.
  • Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza.
  • Umundurowani policjanci stoją przy przejściu dla pieszych. Za nimi po drugiej stronie ulicy widoczni ludzie i budynek szkoły.
  • Umundurowany policjant stoi przy przejściu dla pieszych. Za nim po drugiej stronie ulicy widoczni ludzie i budynek szkoły.
  • Umundurowany policjant stoi przy przejściu dla pieszych. Za nim po drugiej stronie ulicy widoczni ludzie i budynek szkoły.
  • Umundurowany policjant stoi przy przejściu dla pieszych, po którym idą osoby.
Powrót na górę strony