Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie I półrocza 2021 roku
Sopoccy koordynatorzy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa podsumowali działanie aplikacji w I półroczu 2021 roku. Funkcjonariusze odczytali ponad 200 sygnałów od internautów i zweryfikowali je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już od kilku lat wspomaga pracę sopockich policjantów. To innowacyjne narzędzie służy głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki tej aplikacji każdy mieszkaniec Sopotu oraz turysta może nanieść na Mapę sygnał, który w jego odczuciu ma wpływ na bezpieczeństwo w okolicy miejsca zamieszkania. Istnieje 27 kategorii, które możemy nanieść na KMZB. Akty wandalizmu, żebractwo, zła organizacja ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie, miejsce grupowania się małoletnich, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym to tylko część zagrożeń jakie można zgłaszać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mapa jest dostępna na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku www.pomorska.policja.gov.pl, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z niej skorzystać każdy obywatel.
Sopoccy koordynatorzy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa podsumowali statystyki dotyczące funkcjonowania mapy za I półrocze 2021 roku. Od stycznia do czerwca br. na terenie Sopotu internauci zaznaczyli na mapie 218 miejsc zagrożonych, które w ich odczuciu mają wpływ na bezpieczeństwo. Policjanci wszystkie te sygnały zweryfikowali i potwierdzili 129 zgłoszeń, co stanowi 59%. Najczęściej nanoszonym sygnałem była kwestia nieprawidłowego parkowania. Mundurowi otrzymali 187 zgłoszeń w tej sprawie, które mieszkańcy zaznaczyli zwłaszcza w rejonie Dolnego Sopotu i ul. Armii Krajowej. W trakcie codziennej służby mundurowi sprawdzili wszystkie te miejsca i potwierdzili 124 sygnały. Wskazane przez internautów sygnały policjanci objęli nadzorem, a wobec sprawców wykroczeń stosowali mandaty, pouczenia lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. Kwestię nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze na bieżąco omawiają na komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego, współpracujemy też ze strażnikami miejskimi. W działania zaangażowali się również dzielnicowi z Sopotu, którzy chcąc rozwiązać problem nieprawidłowego parkowania, rozmawiali z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, na terenie których zostały naniesione sygnały.
W minionym półroczu policjanci zweryfikowali również 6 sygnałów, gdzie miały przebywać osoby wymagające pomocy i w przypadku potwierdzenia informowali o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Dzielnicowi i policjanci prewencji sprawdzili również miejsca, gdzie miało dochodzić do spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Ponadto policjanci ruchu drogowego zweryfikowali 6 zgłoszeń dotyczących złej organizacji ruchu drogowego i w jednym przypadku potwierdzili informację przekazaną przez mieszkańca. Oprócz tego funkcjonariusze weryfikowali sygnały dotyczące m.in. dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, czy żebractwa. Wszystkie potwierdzone rejony w Sopocie zostały objęte częstszymi kontrolami przez funkcjonariuszy.
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe.