We dwoje jechali hulajnogą elektryczną, która przewróciła się. Pasażerka trafiła do szpitala.
W weekend policjanci drogówki interweniowali na ul. Armii Krajowej, gdzie doszło do wypadku na ścieżce rowerowej. Pracujący na miejscu funkcjonariusze wstępnie ustalili, że nietrzeźwy 39-latek kierował hulajnogą elektryczną, na której wiózł też 34-letnią znajomą. W pewnym momencie hulajnoga zjechała ze ścieżki rowerowej i osoby przewróciły się. W wyniku upadku kobieta doznała poważnych obrażeń i trafiła do szpitala. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.
20 maja 2021 r. weszły w życie zmiany przepisów dot. hulajnogi elektrycznej, która została określona jako pojazd napędzany elektrycznie. Poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierując nią w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu albo przewożąc na niej inną osobę popełniamy wykroczenie drogowe. Od momentu wprowadzenia zmian sopoccy policjanci co jakiś czas ujawniają osoby, które naruszają obowiązujące przepisy i pod wpływem alkoholu kierują hulajnogą elektryczną.
W minioną sobotę tuż po północy policjanci dostali zgłoszenie, że na ul. Armii Krajowej kobieta przewróciła się na hulajnodze i doznała obrażeń. Skierowani na miejsce policjanci wstępnie ustalili, że 39-latek mając w wydychanym powietrzu 1,7 promila alkoholu kierował hulajnogą elektryczną, na której wiózł 34-letnią znajomą. W pewnym momencie hulajnoga zjechała ze ścieżki rowerowej i osoby przewróciły się. W wyniku upadku kobieta doznała poważnych obrażeń i trafiła do szpitala. Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego wypadku i apelują o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym:
Przypominamy też podstawowe zmiany w przepisach dot. hulajnóg elektrycznych, które obowiązują od 20 maja...
Definicja hulajnogi elektrycznej:
pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Warunki korzystania z hulajnogi elektrycznej:
- 10 - 18 lat – karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T,
- powyżej 18 lat – bez uprawnień,
- zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat na drodze.
- Wyjątek: – w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Korzystanie z drogi:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku:
- Jezdnia – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
- Chodnik lub droga dla pieszych – dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Prędkość:
- Na chodniku i drodze dla pieszych – prędkość zbliżona do prędkości pieszego,
- Prędkość dopuszczalna - 20 km/h.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in.:
- kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu ,
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
- czepiania się pojazdów,
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
- ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruchu, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.