Wiadomości

Sopoccy policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem podczas 28 Finału WOŚP

Data publikacji 10.01.2020

Jak co roku sopoccy policjanci wspólnie z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku czuwać będą nad bezpieczeństwem wolontariuszy, kwestujących oraz wszystkich osób wspierających WOŚP i uczestniczących w imprezach odbywających się na terenie miasta. Na ulicach Sopotu pojawi się zwiększona liczba policjantów z wszystkich pionów. Przypominamy: będąc świadkiem sytuacji wymagającej interwencji policjantów alarmuj ich i dzwoń na numer 112.

12 stycznia br. odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu na ulicach Sopotu pojawi się zwiększona liczba policjantów z sopockiej komendy i Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. W zapewnienie bezpieczeństwa kwestującym i mieszkańcom zaangażowani zostaną policjanci prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalni. Będą to zarówno patrole piesze jak i zmotoryzowane. W trakcie trwania Finału funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę m.in. na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy i uczestników imprez, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne. Ponadto policjanci drogówki zadbają o płynność ruchu na ulicach.

Policjanci z komendy miejskiej są też w stałym kontakcie z szefem sztabu, dzięki temu na bieżąco wymieniane są informacje, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. Funkcjonariusze spotkają się też z wolontariuszami, którzy będą kwestować w Sopocie. Mundurowi rozmawiać będą z nimi o zagrożeniach i sposobach ich unikania, a także jak mają się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną.

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.

Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.