Wiadomości

Jesień na drodze. Apelujemy do kierowców o zmianę techniki jazdy!

Data publikacji 08.11.2019

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szybko zapadający zmrok, mgły, silny wiatr, opady deszczu, przymrozki i leżące na drodze liście - wszystko to utrudnia jazdę i sprawia, że kierowanie samochodem staje się wyzwaniem oraz wymaga dużej koncentracji. Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Tylko od początku tygodnia sopoccy policjanci odnotowali 15 kolizji drogowych.

Mamy jesień. Intensywne opady deszczu, mgła oraz wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia, leżące na jezdni liście oraz poranne przymrozki też nie sprzyjają kierowcom - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej.

Tylko od początku tygodnia sopoccy policjanci otrzymali zgłoszenia o 15 kolizjach drogowych, do których doszło na terenie kurortu. Ich przyczyną było m.in. niezachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy niezachowanie ostrożności podczas cofania. Między innymi wczoraj (7 października) około godz. 12.00 policjanci drogówki interweniowali na Alei Niepodległości, gdzie zderzyły się dwa pojazdy. Wyjaśniając okoliczności zdarzenia mundurowi ustalili, że kierująca oplem nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzyła w niego. Za tą kolizję 28-latka została ukarana mandatem karnym. 5 listopada około godz. 17.00 sopoccy policjanci zostali skierowani na ul. Reja, gdzie według zgłoszenia doszło do potrącenia pieszej. Pracujący na miejscu funkcjonariusze ruchu drogowego ustalili, że kierujący nissanem podczas cofania nie zachował szczególnej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa 62-latce przechodzącej przez jezdnię, w wyniku czego potrącił ją. Na szczęście kobieta nie odniosła żadnych obrażeń i zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Kierujący nie miał przy sobie prawa jazdy, a policjanci ustalili, że wcześniej zatrzymano mu je w związku z przekroczoną liczbą punktów karnych. Za spowodowanie kolizji drogowej i brak uprawnień do kierowania mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 1000 zł. Policjanci pouczyli też pieszą za przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Kolejną z przyczyn powstania wypadków i kolizji drogowych jest niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. 4 listopada policjanci otrzymali zgłoszenie, że na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ul. Zamkową karetka pogotowia wjechała w słup sygnalizacji świetlnej. Skierowani na miejsce policjanci ruchu drogowego ustalili, że kierujący samochodem osobowym nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej, wjechał na skrzyżowanie przy nadawanym dla niego sygnalizatorze koloru czerwonego i zderzył się z jadącą Aleją Niepodległości karetką pogotowia, w następstwie czego karetka najechała na słup sygnalizacji świetlnej i uszkodziła go. Policjanci ukarali kierowcę mercedesa mandatem karnym w kwocie 500 zł. Na jego konto trafi też 6 punktów karnych.

Pamiętajmy też, że jesienią na wypadki szczególnie narażeni są piesi i kierujący jednośladami Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają ich widoczność. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania na terenie miasta kamizelek i elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność i dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

  • Miejsce kolizji drogowej - służby zabezpieczają teren i pracują na miejscu zdarzenia