Wiadomości

BEZPIECZNE FERIE 2019

Data publikacji 08.02.2019

Rozpoczynają się w województwie pomorskim ferie zimowe. Sopoccy funkcjonariusze przez ostatnie dwa tygodnie spotykali się z uczniami i radzili im jak bezpiecznie spędzać czas wolny. Policjanci skontrolują również miejsca wypoczynku uczniów pod kątem technicznych zabezpieczeń pomieszczeń. Przeprowadzą też kontrole punktów sprzedaży alkoholu. Szczególną uwagę zwrócą na przypadki sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim i na zagrożenia związane z narkomanią.

 Podczas ferii w myśl kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, nad spokojnym wypoczynkiem narciarzy i snowboardzistów czuwają policyjne patrole narciarskie. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.

W trakcie minionych dwóch tygodni sopoccy stróże prawa przeprowadzili 26 spotkań i prelekcji z dziećmi, młodzieżą, opiekunami  w których wzięło udział 800 uczniów. W działaniach profilaktyczno – edukacyjnych wspierali policjantów strażacy i strażnicy miejscy. Podczas spotkań z dziećmi rozmawiali o bezpieczeństwie w trakcie zimowego wypoczynku, uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie po zmroku, jak również w złych warunkach widoczności. Policjanci tłumaczyli, że widzieć to nie to samo co być widocznym. To że my widzimy nadjeżdżający pojazd lub jego światła, to nie znaczy, że kierowca widzi nas. Dlatego tak ważne jest używanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu i przestrzeganie zasad poruszania się po drodze.

Aby uniknąć tragedii w czasie ferii zimowych apelujemy do wszystkich o szczególną uwagę i rozwagę podczas zabaw i przypominamy:

- pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód, szczególnie na rzekach i jeziorach,

- nie zjeżdżajcie na sankach i nartach w miejscach położonych w bliskiej odległości od dróg i ciągów pieszych,

- używajcie kasków podczas jazdy na nartach,

- dbajcie o prawidłowy ubiór, chroniący przed skutkami silnych mrozów,

- zwróćcie uwagę na sople zwisające z dachów, które mogą się pojawiać nad głowami,

- podczas zabaw na śniegu lub lodowisku pilnujcie swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddajcie do depozytu lub pod opiekę zaufanej osoby.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Wam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących w każdym województwie wytypowali miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy oraz stanu psychofizycznego kierowców tych pojazdów.


Równolegle prowadzone są działania profilaktyczne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa prowadzą akcje informacyjno-edukacyjne pt:

·         „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” – akcja skierowana głównie do kierujących pojazdami (transport zbiorowy i indywidualny). Prowadzone w ramach akcji działania profilaktyczne mają na celu zwrócenie uwagi kierujących pojazdami m. in. na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze), stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, w szczególności dzieci, swój stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu.

·         „Bezpieczny PAS(ażer)” - policjanci w ramach akcji przypominają pasażerom, że są uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Mundurowi uświadamiają, że niewłaściwe zachowanie pasażera np. rozpraszanie uwagi kierowcy, prowokowanie do nieprzestrzegania przepisów może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Apelujemy, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych, z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy poruszali się z prędkością  dostosowaną do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Powrót na górę strony