2018-10-01
Sopot,

W minionym tygodniu policjanci przeprowadzili na ulicach Sopotu działania „SMOG”, „PASY” i wspólnie z kolegami z Gdańska międzypowiatowe działania kontrolne. W trakcie działań wyeliminowano z ruchu nietrzeźwego kierowcę, u którego wstępne badanie śliny wykazało również obecność marihuany. Mężczyzna podejrzewany jest także o posiadanie narkotyków. Sopoccy funkcjonariusze uniemożliwili dalszą jazdę i zatrzymali prawa jazdy również dwóm kolejnym kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Wyeliminowany z ruchu został także 26-latek z Gdańska, który kierował mazdą pomimo sądowego zakazu kierowania pojazdami.

W minionym tygodniu policjanci przeprowadzili na ulicach Sopotu działania „SMOG”, „PASY” oraz wspólnie z kolegami z Gdańska międzypowiatowe działania kontrolne. Głównym celem wszystkich działań było zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości, wyeliminowanie z dróg kierujących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci sprawdzali też, czy kierujący i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów.

W trakcie działań policjanci wyeliminowali z ruchu dwóch kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Kierujący hondą civic jechał Aleją Niepodległości z prędkością 134 km/h, w miejscu gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h. Kierowca bmw jadąc Aleją Niepodległości przekroczył dozwoloną prędkość o 60 km/h. Obaj sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi i zatrzymano ich prawa jazdy.

28 września na ul. Łokietka funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód mazda. Za kierownicą auta siedział 26-latek z Sopotu. W wyniku sprawdzenia w policyjnych systemach okazało się, że na kierującym ciąży sądowy zakaz kierowania pojazdami. Zakaz ten wydał sąd rejonowy w Gdańsku i obowiązuje on do 2024 roku. Teraz mężczyzna poniesie odpowiedzialność karną. Za złamanie sądowego zakazu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Także w minioną sobotę około godz. 2.00 w nocy patrol drogówki wyeliminował z dalszej jazdy nietrzeźwego 41-latka z Gdańska, który kierował mercedesem. W wydychanym powietrzu miał on 0,6 promila alkoholu. Widząc jego nerwowe zachowanie, zaczerwienione oczy oraz rozszerzone źrenice funkcjonariusze sprawdzili, czy nie znajduje się on również pod wpływem narkotyków. Ich przypuszczenia potwierdziły się. Wstępne badanie śliny wykazało u kierowcy obecność marihuany. Ponadto w samochodzie oraz w miejscu zamieszkania 41-latka policjanci zabezpieczyli susz. Sprawca został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a jego auto odholowano na parking policyjny. Jeszcze tego samego dnia 41-letni sprawca usłyszał zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości. Policjanci pobrali od niego krew do dalszych badań. Jeżeli okaże się, że znajdował się on pod wpływem środków odurzających, zarzut zostanie mu uzupełniony. Także zabezpieczony susz śledczy przekażą biegłemu do dalszych badań. W przypadku potwierdzenia, że są to substancje zakazane, sprawcy zostanie uzupełniony zarzut o kolejne przestępstwo.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast za złamanie sądowego zakazu grozi do 5 lat więzienia.
Komenda Miejska Policji w Sopocie,  
81-824 Sopot, ul. Armii Krajowej 112A,
tel. 58 52 16 222, fax 58 52 16 384
Kanał RSS pomorskiej policji
© 2018 r.