2018-09-20
Sopot,

Wczoraj na ulicach Sopotu policjanci prowadzili działania kontrolne w ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach (EDWARD) i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. O bezpieczeństwie na drodze rozmawiały także funkcjonariuszki z zespołu do spraw nieletnich oraz profilaktyki podczas spotkania z pierwszoklasistami Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie. 

Projekt Edward (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. 19 września sopoccy policjanci, podobnie jak koledzy z krajów europejskich, prowadzili działania w ramach projektu EDWARD 2018. Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie zwracali uwagę na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podczas prowadzonej akcji policjanci drogówki odnotowali kilkadziesiąt wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami oraz kilka wykroczeń popełnionych przez rowerzystów i pieszych.

Ideą przewodnią projektu EDWARD jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Podczas wczorajszych działań sopoccy funkcjonariusze ruchu drogowego nie odnotowali żadnego wypadku drogowego. Policjanci otrzymali zgłoszenia o dwóch kolizjach drogowych na ulicach miasta oraz zatrzymali dowód rejestracyjny od jednego pojazdu w związku z brakiem ważnych badań technicznych.

Wczorajsza akcja w Sopocie to także promocja wśród uczestników ruchu drogowego projektu EDWARD. Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”. W ramach prowadzonych działań sopoccy policjanci uświadamiali kierujących i pieszych o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze także policjantki z zespołu do spraw nieletnich oraz profilaktyki spotkały się z pierwszoklasistami Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie i rozmawiały z nimi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Funkcjonariuszki przybliżyły założenia projektu EDWARD oraz akcji „Bezpieczeństwo Pieszego Cieszy Każdego”, „Bezpieczna Droga do Szkoły” oraz „W Sopocie jest modą bezpieczeństwo nad wodą”.  Policjantki m.in. uczyły prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych, przypominały jak ważna jest jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz bycie widocznym na drodze. Wszystkim dzieciom policjantki wręczyły gadżety odblaskowe w postaci plecaków, opasek i breloków.


 


Komenda Miejska Policji w Sopocie,  
81-824 Sopot, ul. Armii Krajowej 112A,
tel. 58 52 16 222, fax 58 52 16 384
Kanał RSS pomorskiej policji
© 2018 r.