Gdy dziecko ucieknie z domu


PODSTAWOWE ZASADY PODPOWIADAJACE OPIEKUNOM JAK
UCHRONIĆ DZIECKO PRZED ZAGINIĘCIEM:

  1. Małego dziecka nie zostawiaj nigdy bez opieki, nawet na chwilę. Nie zostawiaj dziecka w wózku przed sklepem.
  2. Dziecko, najwcześniej jak to możliwe powinno znać swoje imię i nazwisko. Dziecko musi wiedzieć jak nazywają się jego rodzice (opiekunowie) i znać nazwę miejscowości, w której mieszka.
  3. Do 10 roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu. Dziecko musi wiedzieć, gdzie są jego rodzice. Powinno znać ich numer telefonu i powinno potrafić do nich zadzwonić.
  4. Dziecko będące samo w domu powinno wiedzieć, że jeśli ktoś puka do drzwi nie powinno się otwierać drzwi. Nie powinno ono zdradzać, że pozostało bez opieki.
  5. Gdy dziecko wychodzi z domu razem z rodzicami, to rodzice powinni należycie pilnować dziecka. W miejscach publicznych typu supermarkety, masowe imprezy, rodzice powinni być szczególnie ostrożni. Małe dzieci powinny być trzymane za rękę.
  6. Dziecko nie powinno stać samo na przystanku autobusowym. Naucz dziecko, że jeśli zatrzyma się przy nim kierowca, który pyta o drogę, dziecko musi stanąć w odległości co najmniej metra od samochodu, udzielić krótkiej odpowiedzi i odejść. Dziecko musi wiedzieć, że kiedy nieznany kierowca bądź pasażer nagle wysiada z samochodu, powinno się uciekać.
  7. Dziecko musi wiedzieć, ze nigdy od nikogo obcego nie powinno przyjmować słodyczy i innych prezentów. Naucz dziecko, by – jeśli spotkała je taka sytuacja – powiedziało Ci o tym przy najbliższej okazji.
  8. Podczas wakacyjnych wyjazdów ubieraj dziecko w jaskrawe kolory. Naucz dziecko nazwy hotelu bądź pensjonatu, w którym mieszkacie.
  9. Naucz dziecko, że jeśli się zgubi powinno stać w miejscu i czekać aż dorosły je znajdzie. Jeśli to możliwe, niech poprosi osobę dorosłą o pomoc. Niech to będzie policjant, ochroniarz, sprzedawczyni w sklepie – tak by zminimalizować anonimowość tej osoby.
  10. Pamiętaj, gdy ginie dziecko poszukiwania rozpoczynaj natychmiast!

CO ZROBIĆ, GDY TWOJE DZIECKO UCIEKŁO Z DOMU?

  1. Natychmiast zgłoś zaginięcie dziecka na Policji. Zabierz ze sobą fotografię zaginionego dziecka.
  2. Postaraj się przypomnieć sobie jak Twoje dziecko było ubrane w dniu zaginięcia, czy ma jakieś znaki szczególne, które je wyróżniają wśród innych.
  3. Sprawdź czy w pokoju Twojego dziecka jest coś co mogłoby dać Ci informacje o motywach jego ucieczki lub ewentualnym jego miejscu pobytu. Wskazanym jest sprawdzenie poczty elektronicznej Twojego dziecka oraz przejrzenie ostatnio odwiedzanych przez nie stron internetowych.
  4. Przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka. Postaraj się ustalić ich adresy zamieszkania oraz numery telefonów.
  5. Ustal gdzie najczęściej Twoje dziecko spędza czas wolny.

     W sprawie zaginionej osoby możesz zadzwonić do Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych (tel. 116 000) lub wejść na stronę internetową ().

Jeśli Twoje dziecko wróci do domu niezwłocznie poinformuj o tym najbliższą jednostkę Policji, celem odwołania jego poszukiwań.
Pamiętaj, że powrót Twojego dziecka to ważny moment. Między innymi od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie on chciał ponownie uciec z domu.
 

KIERUJĄC SIĘ DO NAJBLIŻSZEJ JEDNOSTKI POLICJI, W CELU ZGŁOSZENIA ZAGINIĘCIA OSOBY NALEŻY BYĆ PRZYGOTOWANYM NA TO, ŻE POLICJANT POPROSI O:

  1. podanie pełnych danych personalnych osoby zaginionej,
  2. aktualne zdjęcie osoby zaginionej,
  3. podanie cech wyglądu zewnętrznego z uwzględnieniem posiadanych znaków szczególnych,
  4. opisu ubioru w chwili zaginięcia z uwzględnieniem znaków firmowych,
  5. oznaczenie grupy krwi,
  6. opisanie przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia,
  7. podanie miejsca i okoliczności zaginięcia,
  8. rodzaju chorób, nałogów oraz charakter nawyków i skłonności, z uwzględnieniem prób samobójczych,
  9. określenie prawdopodobnych przyczyn zaginięcia, w kontekście sytuacji rodzinnej, zawodowej, konfliktów,
  10. podanie adresów osób i instytucji, do których mogła udać się osoba zaginiona.


CO NALEŻY DO OBOWIĄZKÓW POLICJANTA, KTÓRY OTRZYMAŁ 
INFORMACJĘ O ZAGINIĘCIU OSOBY?

  1. niezwłocznie przyjąć zgłoszenie o zaginięciu osoby,
  2. zarejestrować osobę zaginioną w policyjnym systemie,
  3. utrzymywać stały kontakt z rodziną osoby zaginionej oraz udzielanie im informacji o stanie i przebiegu poszukiwań,
  4. na żądanie osoby uprawnionej powinien wydać potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia,
  5. powinien poinformować osoby zawiadamiające o najbliższym punkcie lub siedzibie organizacji udzielającej pomocy prawnej lub psychologicznej rodzinom osób zaginionych.

 

Opracowano na podstawie: 
www.policja.pl

Powrót na górę strony