Mobilne Centrum Monitoringu w Sopocie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Sopocie

Wiadomości

Mobilne Centrum Monitoringu w Sopocie

Data publikacji 25.11.2019

Mobilne Centrum Monitoringu to radiowóz pełniący kilka funkcji: centrum monitoringu, mobilny komisariat oraz centrum dowodzenia. Dzięki systemowi kamer sprawdza się w zabezpieczaniu imprez masowych oraz tych, które niosą zagrożenie zakłócenia porządku. Jesteśmy autem także tam, gdzie oczekują tego mieszkańcy - w rejonie pasa nadmorskiego, w okolicy lokali oraz na osiedlach. Jest w nim miejsce do obsłużenia interesantów, którzy z różnych przyczyn nie mogą przyjść do jednostki Policji. Zachęcamy do odwiedzania Mobilnego Centrum Monitoringu i informujemy, że na stronie internetowej sopockiej Policji można sprawdzić harmonogram jego pracy.

W czerwcu 2017 roku sopoccy policjanci otrzymali Mobilne Centrum Monitoringu. Samochód został zakupiony ze środków finansowych Policji oraz Urzędu Miasta Sopotu. Dla tych, którzy nie pamiętają lub nie wiedzą, czym jest Mobilne Centrum Monitoringu, informujemy, że to duży, przestronny bus marki Volkswagen Crafter wyposażony w sześć kamer, sprzęt komputerowy oraz sieć łączności radiowej z dostępem do Internetu i policyjnych baz danych. Pracować może w nim równocześnie trzech policjantów. Potocznie pojazd ten nazywany jest mobilnym komisariatem.

Z założenia nie jest to auto do codziennego patrolowania. Mobilne Centrum Monitoringu ma kilka funkcji: centrum monitoringu, mobilny komisariat oraz centrum dowodzenia. Będąc wozem obserwacyjnym z systemem kamer wykorzystujemy go do obserwacji i zabezpieczania imprez o charakterze masowym, które odbywają się m.in. w Ergo Arenie i na stadionie oraz tych, które niosą zagrożenie zakłócenia porządku w mieście. Użyczamy auto również innym jednostkom Policji garnizonu pomorskiego. Byliśmy samochodem m.in. na zlocie harcerzy na Wyspie Sobieszewskiej, derbowych meczach piłki nożnej oraz zgromadzeniach odbywających się w Trójmieście i okolicy. 

Mobilny komisariat to jedno z narzędzi wspierających działania Policji. Jego funkcjonowanie w Sopocie przynosi wymierne korzyści. Już samo pojawienie się tego specyficznego radiowozu z kamerami w centrum miasta działa prewencyjnie i studzi zapędy ewentualnych sprawców przestępstw lub wykroczeń. Do tego dochodzi możliwość zarejestrowania zachowania osób naruszających przepisy prawa. Ponadto kierowanie go na różne osiedla sprawia, że każdy mieszkaniec i turysta ma możliwość załatwienia sprawy w miejscu zamieszkania, zgłoszenia interwencji lub porozmawiania z policjantami na nurtujące tematy.

Zachęcamy do odwiedzania Mobilnego Centrum Monitoringu i informujemy, że na stronie internetowej sopockiej Policji www.sopot.policja.gov.pl na bieżąco można sprawdzić harmonogram jego pracy.

  • Na zdjęciu Mobilne Centrum Monitoringu