Wiadomości

Kolizje drogowe i zatrzymani kierowcy pod wpływem alkoholu - podsumowanie policyjnej akcji „Znicz” w Sopocie

Data publikacji 04.11.2019

Od 31 października do 3 listopada br. sopoccy policjanci wspierani przez mundurowych z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku brali udział w trwającej w całym kraju policyjnej akcji „Znicz”. Funkcjonariusze byli obecni w okolicach cmentarzy, gdzie kierowali ruchem ulicznym oraz patrolowali trasy dojazdowe do nich. W trakcie trwania działań policjanci odnotowali 9 kolizji drogowych i wyeliminowali z ruchu 8 osób, które będąc pod wpływem alkoholu kierowały samochodami i rowerem. Alkomat pokazał u nich od ponad 0,2 do 2 promili alkoholu. Funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę także 21-latkowi, który z prędkością 116 km/h jechał przez Sopot.

 

Od 31 października do 3 listopada br. sopoccy policjanci wspierani przez mundurowych z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku brali udział w trwającej w całym kraju policyjnej akcji „Znicz”. Do działań na terenie Sopotu zaangażowanych zostało ok. 200 policjantów, których wspierali strażnicy miejscy. Policjanci podczas trwania akcji nie odnotowali przestępstw związanych bezpośrednio z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. W ciągu czterech dni trwania wzmożonych działań policyjnych funkcjonariusze odnotowali 9 kolizji drogowych. Ponadto w wyniku prowadzonych kontroli stanu trzeźwości zatrzymali 8 osób w wieku 23-50 lat, które kierowały samochodem lub rowerem znajdując się pod wpływem alkoholu.  

31 października policjanci wyeliminowali z ruchu 31-letniego gdańszczanina, który mając ponad 0,7 promila alkoholu kierował autem. Tego dnia wyeliminowany z ruchu został również 50-latek z Warszawy, który mając ponad 0,4 promila kierował rowerem.  

Czujnością i zdecydowaną reakcją wykazał się 46-letni mieszkaniec Sopotu, który ujął nietrzeźwego kierowcę. Do zdarzenia doszło 1 listopada na ul. Broniewskiego w Sopocie. Świadek widząc, że nietrzeźwy kierowca mazdy wykonuje dziwne manewry próbując na zmianę zaparkować auto na parkingu i wycofać je, natychmiast podszedł do tego auta, wyjął kluczyk ze stacyjki i wezwał policję. Na miejscu funkcjonariusze drogówki zbadali trzeźwość 35-letniego kierowcy mazdy i ustalili, że ma on 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Samochód został odholowany na parking policyjny, a nietrzeźwego kierowcę policjanci doprowadzili do sopockiej komendy. Funkcjonariusze zatrzymali też jego prawo jazdy. Za swoje zachowanie 35-letni kierowca poniesie teraz odpowiedzialność karną.  

2 listopada dzielnicowi i policjanci drogówki zatrzymali dwóch kolejnych nietrzeźwych kierujących pojazdami. 23-latek z Gdańska miał w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu, natomiast badanie przeprowadzone u 24-letniego sopocianina wykazało, że ma on 1,7 promila alkoholu. Także w dniu 3 listopada sopoccy funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę 40-letniej kobiecie, 33-latkowi z Suwałk i 50-letniemu obywatelowi Włoch, którzy będąc po użyciu alkoholu kierowali samochodami.  

Podczas akcji „Znicz” policjanci drogówki wyeliminowali z dalszej jazdy również 21-latka kierującego golfem, który z prędkością 116 km/h jechał przez Sopot. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy, które zgodnie z przepisami straci na trzy miesiące. Młody gdańszczanin został też ukarany mandatem karnym, a na jego konto trafi 10 punktów karnych.   

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także utrata uprawnień do kierowania. Kara aresztu lub grzywny a także utrata uprawnień do kierowania grozi za jadę samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Podobną karą zagrożone jest kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu czy też nietrzeźwości.